Tak nám (asi) zabili CETU, paní Müllerová.

24. 10. 2016 10:00:00
A skoro nikde se o tom nepíše. Valonsky parlament odmítl smlouvu CETA o volném obchodu mezi Kanadou a EU. Pro EU je to špatná zpráva. Špatná v tom, že EU je nespolehlivý partner k vyjednávání.

CETA je dohoda o volném obchodu mezi Kanadou a EU. Nejsem ekonom a ani nehodlám číst dokument o 1600 stranách, kterému nerozumím. Prostě, nezbývá než věřit v pozitivní přínos této smlouvy pro EU a odborníkům, kteří ji vyjednali. Vyjednávání s Kanadou trvalo sedm let a nakonec byly spokojeny obě strany.

Zóna volného obchodu zhruba znamená obchod bez cel. Hodnota zboží je cly uměle navyšovaná a zboží se stává méně konkurenceschopné. Zrušení cel vede i v cílové zemi k efektivnější výrobě a zvýšení konkurenceschopnosti. A bez neustálého poměřování se světem nejen ekonomika degeneruje a stává se zaostalou a nevýkonnou. Krásně to vystihuje Cimrmanovské, kdo chvíli močil, močí již opodál. Zkrátka v rybníce kde není štik, zůstanou jen líní zdegenerovaní kapři.

Dobrá zpráva je v demokratičností rozhodování, která není tak nízká, jak se nám kritici EU snaží namlouvat. Malý region může zhatit rozhodnutí EU mající 500 milionů obyvatel. To není možné ani v USA. Dle mého názoru je to přílišná míra demokracie v EU, která znamená neschopnost rozhodování. Je zde šance pro malé země, jako je Valonsko (část Belgie) k vydírání celé Evropy. Jen aby to nenapadlo i jiné evropské prcky. To by se EU nebyla schopná dohodnout na ničem!!!

Špatná zpráva je to, že v případě neuzavření této dohody se nezvýší vzájemný obchod mezi Kanadou a EU. Kanada může být bezcelní branou EU na americký kontinent. Ale Valoni rozhodli, že EU zůstane tím líným zdegenerovaným kaprem ve svém rybníku a světová ekonomika půjde jinudy.

Další špatnou zprávou je nespolehlivost EU při vyjednávání. Asi málokdo bude chtít s EU uzavírat důležité smlouvy, když nemají šanci na ratifikaci regionálními parlamenty. A sedm let vyjednávání s Kanadou je pádný důvod proč to nezkoušet.

Také kanadská ministryně obchodu měla slzy v očích, když se dozvěděla o nesouhlasu Valonského parlamentu se smlouvou CETA. Jestli to byly slzy lítosti nad zbytečnou prací, nebo slzy vzteku nad neschopností EU, tiskové agentury neuvedly.

Kanada má 35 milionů obyvatel a je to velmi rozlehlá země s velkým přírodním bohatstvím. Je to nejevropštější země amerického kontinentu plná velmi sympatických obyvatel, kteří nám (Evropě) neváhali pomoci za obou světových válek. Také to jsou naši spojenci v NATO.

Takže dávám sbohem výborným kanadským uzeným lososům, sušeným brusinkám a obrovským kanadským borůvkám obaleným v čokoládě, které nám vozili kanadští přátelé z kanadského Vancouveru. Zóna volného obchodu by mohla zlepšit dostupnost těchto potravin a dalšího zboží z Kanady v ČR.

Regiony mohou ovlivnit velmi důležité záležitosti EU. I velmi bezvýznamný parlament Valonska, které má 3,5 milionu obyvatel, může odmítnout důležité smlouvy jako je CETA. Je jedno, že s nimi souhlasí zbytek 500 milionové EU. Důležité je přání menšiny. Je to ještě demokracie, nebo už ne?

A zbytek EU s tím nic nenadělá. A tak je to v EU se všemi důležitými rozhodnutími, které musí přijímat národní parlamenty. Vždy bude nějaké zemi, nebo autonomní oblasti v pětisetmiliónové Evropě něco vadit. Možná by bylo rozumnější prosadit v těchto důležitých záležitostech většinové hlasování. Ale to je již kapitola reformy EU.

Autor: Petr Hess | pondělí 24.10.2016 10:00 | karma článku: 13.69 | přečteno: 468x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Zuzana Taucová

Co bude s tím rodičákem?

Zvýšení rodičovského příspěvku nejprve o 40 tisíc korun, posléze o dalších 40 tis se avizovalo loni v září. A to všem, kteří na to mají nárok - rodičům s dítětem do 4 let. Kdo byl a je proti? Kuli komu se vše zdržuje a odkládá?

22.10.2019 v 23:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Josef Nožička

Tichá pirátská demonstrace proti Turecku a vlažný přístup UEFA k salutujícím fotbalistům

V současném světě se neměří všem zemím stejně nejenom v mezinárodní politice, ale ani na poli sportu. Události, spojené s tureckou invazí do Sýrie, jsou toho názorným příkladem.

22.10.2019 v 14:25 | Karma článku: 34.24 | Přečteno: 890 | Diskuse

Alena Křehotová

Nechci vědět, co na mě stát „skladuje“

Ať už papírově, nebo digitálně. Něco jako že nevědomost hříchu nečiní. Páč jsem se zrovna shodou – a nevím, jestli šťastných, nebo nešťastných - náhod dověděla, co na mě má zdravotní pojišťovna. Cizí.

22.10.2019 v 12:54 | Karma článku: 12.84 | Přečteno: 477 | Diskuse

Jan Dvořák

Ekologický pátek 1.listopadu v ohrožení?

Od štědrého zdroje, který čas od času poskytne materiál, jehož znění bohužel svádí k určitým pochybnostem o pravosti dokumentu - což nemusí být tentokrát -, pochází i níže zobrazená faxová zpráva, která měla přijít ředitelům škol.

22.10.2019 v 9:19 | Karma článku: 18.80 | Přečteno: 400 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Premiér (opět) neuspěl

Hlavní zprávou v Izraeli v pondělí večer 21/10 v různých obměnách titulků bylo: „Netanjahu vrátil mandát.“ Mandát k vytvoření povolební koalice, který mu dal prezident Reuven Rivlin 25/9.

21.10.2019 v 21:54 | Karma článku: 8.72 | Přečteno: 244 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2443

Jsem vystudovaný chemik, pozdeji pracovník ve farmacii a konečně ve finále učitel na SŠ. Momentálně jsem ochrnutý kriplík s ALS. Mým cílem je klást otázky a snažit se najít odpovědi na složitosti dnešního světa, ve kterém už moc nepřemýšlíme. Jestli Vás můj blog přiměje k zamyšlení, budu radši, než být blogerem roku.

Najdete na iDNES.cz