Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč lidé volí Trumpa nebo Zemana?

14. 11. 2016 9:20:00
Proč mají úspěch politici tak pochybných morálních kvalit jako Berlusconi, Zeman, Putin a Trump. Opravdu jsou jejich voliči tak hloupí, že to nevidí? Ne nejsou. Jen jsou zvyklí se podřizovat autoritám a charismatickým vůdcům.

Lidé nejsou samotářští tvorové. Odjakživa žijí ve skupinách. Aby bylo možné tyto skupiny řídit, jsou někteří lidé nadaní vůdcovskými schopnostmi. A také je mnohem větší skupina lidí, mající talent tyto vůdce poslouchat. Jinak by společnost nemohla fungovat a skončila v konfliktech. Jedni nesou tíhu rozhodování a druzí jsou této tíhy zbaveni.

Je těžké říci, jak se pozná rozený vůdce, ale jistě ho poznáme, když s ním přijdeme do styku. Hlavní je charisma a sebejistota, kterými působí na ostatní a které jsou patrné na první pohled. Tyto schopnosti se poznají z tónu hlasu a klidu s jakým zvládá dotyčný vůdce stresové situace. Vzhled a gesta ovládají davy. To věděl již Hitler a také toho využíval a po něm i další. Hitler byl schopen přivést do extáze desetitisícové davy Němců. A také je zfanatizovat, aby ho poslouchali až do hořkého konce.

Čeština na to má krásný výraz, vůdce musí mít koule. A je jedno, jestli je to muž nebo žena (Margaret Thatcherová). Bohužel mnoho nejen našich politiků je bez koulí.

Vůdcům jsme ochotni velmi slevit na jejich morálním kreditu. Protože na jejich umění vést, záleží blahobyt celé společnosti i nás samých. Také cesta k moci a vůdcovství se nedělá v rukavičkách a dotyčný se hodně zašpiní. Proto lidé opouštějí svým vůdcům i to, co neodpustí třeba svému manželovi (finanční aféry, nevěru, hulvátství a další nechutné činy). A i proto jsou opakovaně voleni lidé typu Zemana nebo Berlusconiho. A proto byl zvolen i Trump.

Lidé si přejí čestné, pravdomluvné politiky, ale málokdy je zvolí.

Úspěch těchto politiků (vůdců) není jen dán mírou jejich populismu, ale i jejich schopností vést ostatní. Zvlášť v současné době, kdy přestáváme věřit myšlenkám (ideálům) a jsme ochotni věřit úplně všemu.

Vzhled politiků nelze tak úplně přeceňovat (Zeman, Berlusconi, Paroubek, Kubera), ale v USA nebyl minimálně 50 let zvolen prezidentem plešatý muž.

Jedním z důvodů proč je EU tak nenáviděná prostým lidem, může být i její necharizmatické vedení. To je bez zřejmých vůdcovských kvalit. Předsedu evropské komise J. C. Junkera z přebytku vůdcovství opravdu podezírat nemůžeme.

Absence vůdcovství vyvolává mezi obyvateli nejistotu, a obavy z budoucnosti. Slabé vedení znamená problematickou budoucnost celé společnosti. Tato nejistota může vzbuzovat skrytou nebo i zjevnou agresivitu. A samozřejmě vede i k rozdělení společnosti. Lidé potřebují silné vůdce. A jestli ho nedostanou, tak si ho vytvoří z různých populistů. Když se jeden populista neosvědčí, najdou si jiného.

K úspěšné politické kariéře je potřeba mnohem více, než jen vůdcovské schopnosti. Ale připadá mi, že jsou nezbytnou podmínkou.

Mnoho lidí s vůdcovskými schopnostmi vidíme kolem sebe v různých manažerských pozicích, podnikání a armádě. A mnozí z nich jsou posedlí chorobnou ctižádostí, nebo jeví prvky psychopatických osobností. Je velice těžké odlišit sebejistého vůdce od psychopata postrádajícího emoce, jimiž vyjádří svou nejistotu. Jak v politice, tak i jinde je katastrofa, když se takoví lide prosadí.

Posledním příkladem zvolení alfa samce do důležitého politické funkce je Donald Trump. Do své kampaně investoval polovinu peněz, co Hillary. Vulgární vyjadřování a další hříchy ho dopředu diskvalifikovaly, ale stejně vyhrál. Jedním z důvodů je, že jeho rivalka Hillary nepůsobila na voliče jako vůdce. Proto proti všem očekáváním prohrála.

Proč se kdysi dostal do vedení ČSSD člověk jako Paroubek nebo Zeman. Proč v ODS vládl dlouho Klaus a Topolánek. Proč se v jiných stranách drží lidé jako Kalousek, Čunek, Rath a Okamura. Co mají společného? Hromadu různých afer, které by jiné politiky stály kariéru. Ale také charizma, sebevědomí, vůdčí schopnosti a skálopevnou jistotu, se kterou přednášejí své názory. Okamura sice působí trochu směšně, ale i tak to u některých voličů zabírá.

Jak je to u naší vlády? Premiér Sobotka je bez charizmatu a vůdčí osobností také není. Začíná být nenáviděn i tradičními levicovými voliči. Naopak lídr ANO Babiš, který je občas i do médií arogantní, je u voličů stále úspěšnější.

V současné době je hlad po vůdčích osobnostech politiky všude na světě. Jestli je to předzvěst nějaké hlubší krize nevím. Říká se, lid má takovou vládu, kterou si zvolí a hlavně zaslouží. Tak snad budeme mít v budoucnu štěstí a odlišíme psychopaty a populisty od vůdců.

Autor: Petr Hess | pondělí 14.11.2016 9:20 | karma článku: 38.97 | přečteno: 8397x


Další články blogera

Petr Hess

Politická korektnost, co to vlastně je?

Tento pojem se používá velmi často. Zdá se mi, že každý v tom vidí něco jiného. Mnozí považují politickou korektnost za útok na svobodu projevu a myšlení. Jako novou totalitu, kdy není dovoleno říkat pravdu.

20.1.2017 v 12:37 | Karma článku: 24.19 | Přečteno: 1967 | Diskuse

Petr Hess

Proč vláda brání ženám na mateřské pracovat?

Před volbami vláda rozdává peníze daňových poplatníků napravo nalevo, ale snížit minimální limit na zdravotní pojištění nechce. Prý by to mělo negativní vliv na státní finance. Asi to není u voličů sexy, i když to se sexem souvisí

11.1.2017 v 12:24 | Karma článku: 33.10 | Přečteno: 2799 | Diskuse

Petr Hess

Podivné nápady ministra vnitra Chovance.

Ve sdělovacích prostředcích se objevila zpráva o návrhu MV na změnu ústavního zákona. Ten dává možnost občanům ČR legálně se podílet na zajišťování vnitřního pořádku a bezpečnosti a ochraně územní celistvosti,

3.1.2017 v 12:53 | Karma článku: 38.02 | Přečteno: 6849 | Diskuse

Petr Hess

Jak se žije a umírá pacientům s ALS II.

Ano i v jednadvacátém století jsou choroby, které medicína neumí léčit a je zcela bezmocná. A pacienti na ně umírají. Je to velmi nepochopitelné pro běžného obyvatele vyspělých zemí. ALS mezi tyto choroby patří.

20.12.2016 v 9:31 | Karma článku: 21.32 | Přečteno: 1242 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiřina Holotová

Vyjádření velvyslanectví Syrské arabské republiky ke kauze sirotci

Chceme-li znát jasné stanovisko k možnosti přijetí syrských sirotků do ČR, není nic jednoduššího, než-li se dotázat přímo na velvyslanectví Sýrie v Praze. Proč to hned neudělala sama paní Šojdrová?

24.9.2018 v 22:28 | Karma článku: 31.88 | Přečteno: 721 | Diskuse

Jan Dvořák

V Berlíně řešili Maassena, v Lánech byl Bystroň z AfD

V neděli, kdy prezident přijímal v Lánech významného poslance za AfD, dříve dokonce bavorského předsedu této "odbojné" strany, Bystrone, dospěli v Berlíně k definitivnímu rozhodnutí, jak naložit s nepohodlným šéfem kontrarozvědky.

24.9.2018 v 17:18 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 294 | Diskuse

Luděk Niedermayer

K maďarskému hlasování

V kyberprostoru už opět běhají příspěvky na téma, kdo je vlastizrádce a kolaborant. Čím si to člověk zasloužil tentokrát?

24.9.2018 v 11:41 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 997 | Diskuse

Vít Klíma

Putin a židé

Na pozadí Rusko-Ukrajinského sporu a sestřeleného ruského letadla v Sýrii si můžeme udělat úplnější a ostřejší obrázek o vztahu Vladimíra Putina k židům a Izraeli.

24.9.2018 v 11:37 | Karma článku: 18.56 | Přečteno: 511 | Diskuse

Vladislav Svoboda

Mobilizace 1938

Každý si určitě vzpomene na filmové záběry nadšení nad mobilizací v Praze a jak hrdě, za mávání občanů, odchází odvedenci. Ale nikdo neviděl jak toto rozhodnutí vítali v Chebu, Ústí nad Labem. Liberci, Šumperku, Těšíně či Komárně.

24.9.2018 v 11:26 | Karma článku: 18.55 | Přečteno: 505 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2332

Jsem vystudovaný chemik, pozdeji pracovník ve farmacii a konečně ve finále učitel na SŠ. Momentálně jsem ochrnutý kriplík s ALS. Mým cílem je klást otázky a snažit se najít odpovědi na složitosti dnešního světa, ve kterém už moc nepřemýšlíme. Jestli Vás můj blog přiměje k zamyšlení, budu radši, než být blogerem roku.

Najdete na iDNES.cz