Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč vláda brání ženám na mateřské pracovat?

11. 01. 2017 12:24:22
Před volbami vláda rozdává peníze daňových poplatníků napravo nalevo, ale snížit minimální limit na zdravotní pojištění nechce. Prý by to mělo negativní vliv na státní finance. Asi to není u voličů sexy, i když to se sexem souvisí

Jedním z důvodů proč nechtějí zaměstnavatelé zaměstnávat ženy na „mateřské dovolené“ je rozdíl mezi skutečným a minimálním zdravotním pojištěním, který musejí doplatit sami zaměstnavatelé. To značně zvyšuje náklady na částečné úvazky a to se zaměstnavatelům nevyplatí. Proto jsou ženy na mateřské, které chtějí pracovat na částečný úvazek, prakticky nezaměstnatelné.

Ženy mají v současné době nárok na čtyři roky „mateřské dovolené“ (ve skutečnosti rodičovská dovolená) a za tuto dobu jim stát vyplatí 220 000 Kč. Jestli má žena dvě děti (to je minimální hladina reprodukce populace), může být doma na mateřské až 8 let (stát tak utratí 440 000 Kč). Osm let bez kontaktu se svým oborem. Za tu dobu v dnešní uspěchané době plné změn a inovací je už mnohé jinak. Ženám v profesním životě ujede vlak.

Ženy na rodičovské dovolené profesně stagnují a mají obavy, zda na své původní místo ještě stačí. Často z této obavy jsou schopné vzít mnohem horší pracovní pozici, než zastávaly před mateřskou. Celý další profesní život jsou znevýhodněné. Z toho plyne nižší výdělek žen s dětmi, nižší výdělek celé rodiny, který vyústí i v nižší důchod dané ženy matky.

Možná i proto mnoho inteligentních žen s dobře rozjetou kariérou se rozhodne děti nemít. Také podpora státu a obcí je mizivá. K dispozici nejsou jesle nebo školky. Takže i kdyby žena chtěla dříve pracovat, nemůže.

Práci na částečný úvazek, který by ženě na mateřské dovolil něco si přivydělat a udržel ženu v kontaktu s její profesí, české firmy většinou odmítají. Co je špatného, když si žena sežene hlídání a jeden den v týdnu pracuje. Přijde mezi lidi, není doma izolovaná s dítětem (všichni co měli manželky na mateřské vědí své) a udrží si kontakt se svou profesí.

Proč jsou zaměstnavatelé tak konzervativní? Proč nechtějí zaměstnat ženy na částečný úvazek? Protože je to ekonomicky nevýhodné. Je s tím určitě víc papírování a byrokracie. Ale to není ten hlavní problém zaměstnavatele. Tím jsou hlavně odvody na zdravotním pojištění.

Stát stanovil minimální hranici zdravotního pojištění. A pracovník pracující např. jeden den v týdnu platí na zdravotním mnohem méně. Rozdíl mezi skutečným a minimálně předepsaným zdravotním pojištěním musí zaměstnavatel zaplatit z vlastní kapsy. Tím se mu zvednou již tak vysoké náklady na práci (v ČR jedny z nejvyšších v Evropě), že se mu to nevyplatí. Tím se nijak nezastávám konzervativních zaměstnavatelů. Ale zaměstnat někoho v Česku je za trest a nemusí to být jen na zkrácený úvazek.

Také je nám ze zahraničí hodně vyčítaná celková délka rodičovské dovolené, která vede ke stagnaci žen na pracovním trhu. V okolních zemích je rodičovská někdy výrazně kratší než u nás. V Británii je to jen 13 týdnů, utrácivé Řecko proplácí jen 3,5 měsíců, Německo proplácí pouze 1 rok. V Polsku, Španělsku a Slovensku jsou to 3 roky. Nejdelší rodičovská dovolená v Evropě je 4 roky a je v ČR.

Na závěr si dovolím otázku. Opravdu Česká vláda nemůže zkousnout takový výpadek na zdravotním pojištění? Ten by způsobili zaměstnavatelé, kteří by platili skutečné zdravotní pojištění podle výdělku pracovníka a ne jeho minimální, státem předepsanou hodnotu, která je 1485 Kč? Přitom stát za své pojištěnce (důchodce a děti) platí zdravotní pojištění ve výši pouhých 920 Kč. Je to spravedlivé? A proč jsou znevýhodněné ženy, které si chtějí přivydělat na rodičovské dovolené a udržet si kontakt se svým oborem i v období mateřství. Je to ta pro rodinná politika, kterou se ČSSD a KDU tak ohání? A nezasahuje stát do našich životů až moc?

Autor: Petr Hess | středa 11.1.2017 12:24 | karma článku: 33.10 | přečteno: 2799x


Další články blogera

Petr Hess

Politická korektnost, co to vlastně je?

Tento pojem se používá velmi často. Zdá se mi, že každý v tom vidí něco jiného. Mnozí považují politickou korektnost za útok na svobodu projevu a myšlení. Jako novou totalitu, kdy není dovoleno říkat pravdu.

20.1.2017 v 12:37 | Karma článku: 24.19 | Přečteno: 1967 | Diskuse

Petr Hess

Podivné nápady ministra vnitra Chovance.

Ve sdělovacích prostředcích se objevila zpráva o návrhu MV na změnu ústavního zákona. Ten dává možnost občanům ČR legálně se podílet na zajišťování vnitřního pořádku a bezpečnosti a ochraně územní celistvosti,

3.1.2017 v 12:53 | Karma článku: 38.02 | Přečteno: 6849 | Diskuse

Petr Hess

Jak se žije a umírá pacientům s ALS II.

Ano i v jednadvacátém století jsou choroby, které medicína neumí léčit a je zcela bezmocná. A pacienti na ně umírají. Je to velmi nepochopitelné pro běžného obyvatele vyspělých zemí. ALS mezi tyto choroby patří.

20.12.2016 v 9:31 | Karma článku: 21.32 | Přečteno: 1242 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiřina Holotová

Vyjádření velvyslanectví Syrské arabské republiky ke kauze sirotci

Chceme-li znát jasné stanovisko k možnosti přijetí syrských sirotků do ČR, není nic jednoduššího, než-li se dotázat přímo na velvyslanectví Sýrie v Praze. Proč to hned neudělala sama paní Šojdrová?

24.9.2018 v 22:28 | Karma článku: 31.73 | Přečteno: 706 | Diskuse

Jan Dvořák

V Berlíně řešili Maassena, v Lánech byl Bystroň z AfD

V neděli, kdy prezident přijímal v Lánech významného poslance za AfD, dříve dokonce bavorského předsedu této "odbojné" strany, Bystrone, dospěli v Berlíně k definitivnímu rozhodnutí, jak naložit s nepohodlným šéfem kontrarozvědky.

24.9.2018 v 17:18 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 294 | Diskuse

Luděk Niedermayer

K maďarskému hlasování

V kyberprostoru už opět běhají příspěvky na téma, kdo je vlastizrádce a kolaborant. Čím si to člověk zasloužil tentokrát?

24.9.2018 v 11:41 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 997 | Diskuse

Vít Klíma

Putin a židé

Na pozadí Rusko-Ukrajinského sporu a sestřeleného ruského letadla v Sýrii si můžeme udělat úplnější a ostřejší obrázek o vztahu Vladimíra Putina k židům a Izraeli.

24.9.2018 v 11:37 | Karma článku: 18.56 | Přečteno: 511 | Diskuse

Vladislav Svoboda

Mobilizace 1938

Každý si určitě vzpomene na filmové záběry nadšení nad mobilizací v Praze a jak hrdě, za mávání občanů, odchází odvedenci. Ale nikdo neviděl jak toto rozhodnutí vítali v Chebu, Ústí nad Labem. Liberci, Šumperku, Těšíně či Komárně.

24.9.2018 v 11:26 | Karma článku: 18.55 | Přečteno: 504 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2332

Jsem vystudovaný chemik, pozdeji pracovník ve farmacii a konečně ve finále učitel na SŠ. Momentálně jsem ochrnutý kriplík s ALS. Mým cílem je klást otázky a snažit se najít odpovědi na složitosti dnešního světa, ve kterém už moc nepřemýšlíme. Jestli Vás můj blog přiměje k zamyšlení, budu radši, než být blogerem roku.

Najdete na iDNES.cz