Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politická korektnost, co to vlastně je?

20. 01. 2017 12:37:32
Tento pojem se používá velmi často. Zdá se mi, že každý v tom vidí něco jiného. Mnozí považují politickou korektnost za útok na svobodu projevu a myšlení. Jako novou totalitu, kdy není dovoleno říkat pravdu.

Politická korektnost pochází z anglického termínu political correctness nebo politically correct což se dá přeložit jako politicky správné nebo politická správnost. To je původní význam tohoto sousloví.

Mě se hodně líbí definice kritika politické korektnosti Anthony Browne. Politická korektnost je ideologie, která klasifikuje určité skupiny lidí jako oběti, jež potřebují ochranu před kritikou. Politická korektnost měla podle něj ve svých počátcích i pozitivní následky, ale postupem času způsobuje daleko více škod než užitku.

A začali s tím politici zavedených stran a EU, kteří tím chtějí získat podporu dalších voličů v řadách menšin a neomarxistů. To je celkem velmi rozšířený názor alespoň v Česku.

Oslovení menšin z žádné strany neudělá vítěze voleb. Představa že Romové, homosexuálové nebo jiné menšiny vynesou do parlamentu a k vládě nějakou stranu je v ČR velmi nepravděpodobná. Politické strany potřebují oslovit co největší skupinu voličů, ne minority.

Domnívám se, že v ČR se politická korektnost zúžila na několik málo témat.

  1. Ve veřejném prostoru (tisk, televize, společnost) se věci nenazývají pravými jmény.
  2. Politici nám v rámci politické korektnosti lžou.
  3. Politická korektnost může za to, že se k nám nedostanou důležité informace.
  4. Politická korektnost může za to, že se bojíme uvažovat nekorektně.

  1. Politická korektnost nenazývá věci pravým jménem.

Místo správných názvů skutečnosti se volí politicky korektní pojmenování. Pro Cikány se vymyslel politicky korektní termín Rom, z kriplů jsou tělesně postižení, homosexuálům neříkáme bukvice a třeba feministky neoznačujeme terminem šílené krávy. Díky politické korektnosti skoro zmizelo slovo negr. Tyto „eufemismy“ nepoužíváme, protože označení dané skupiny našich spoluobčanů není politicky korektní. Ale proto, že je vnímáno jejich nositeli, ale i těmi, kteří tyto výrazy používají jako vulgární pojmenování, nebo jako nadávka.

Malý příklad. Menší polovina obyvatel ČR má podprůměrné IQ. Měli bychom je tedy nazývat politicky nekorektně hlupáky nebo blbci? Kde je hranice mezi politickou korektností a lží? A jaký je rozdíl mezi pravdivým vyjádřením a urážkou? Na to si musí odpovědět každý sám.

2. Politici nám v rámci politické korektnosti lžou.

Jestli nám politici lžou, tak už je nevolme. Bohužel v postkomunistických zemích považujeme lež politika za standart. Který nás nenapadne kritizovat a bereme ho jako součást politického řemesla. Asi proto, že jsme si za čtyřicet let komunistické vlády zvykli na lži bolševické věrchušky. A že jich bylo.

Malá lež, která sympatickému politikovi projde v začátcích jeho kariéry, hodně často vyústí v hromadu lží a korupce v pozdním období jeho životní dráhy. Jako příklad se skvěle hodí Gross, Rath a Kalousek. Ke svým politikům musíme být nároční a musíme si je vychovávat. Vždyť pracují pro nás a my si je za to slušně platíme (na naše poměry). Skvělým příkladem je hejtman Hašek, který veřejně lhal o pučistické schůzce u prezidenta v Lánech a lhal o své imaginární mluvčí. No a voliči ho už nezvolili.

Jisté je, že vládní politici nám neříkají celou pravdu. Hlavně poukazují na své úspěchy a skutečnost lakuji na růžovo. Opoziční politici se zase snaží vládnoucí politiky co nejvíc kritizovat a popisují svět v temných barvách, když je nezvolíme. Světovým unikátem je opoziční smlouva, kterou kdysi uzavřel Klaus se Zemanem.

Je zajímavé, že nejvíce lžou nejpopulárnější politici, alespoň v ČR. Zeman a Babiš nejpopulárnější politici současnosti patří i mezi nejprolhanější politiky (Čapí hnízdo, Peroutkův článek). Většinou tito populární politici sdělují to, co chtějí jejich posluchači slyšet. A to je ryzí populismus. Pravda ve své složitosti není pro voliče atraktivní.

3. Politická korektnost cenzuruje skutečnost.

V dnešní době informační společnosti se dá málo co utajit, nebo cenzurovat. Alespoň v demokratických společnostech, kterou stále ještě jsme (Čínu a Severní Koreu nepočítám). Stále máme přístup na různé zpravodajské weby (i ty dezinformační), kde se dočteme o většině událostí na této planetě. Takže stačí jen hledat seriózní zdroje a umět jazyky.

Někdo v tom vidí absenci informací zvláště médiích veřejných (např. ČT, veřejnoprávní rozhlas), které si přečetl na Sputniku nebo jiných dezinformačních webech. Problém je v tom, že se ty události popisované dezinformačními weby nikdy nestaly, nebo se udály zcela jinak.

4. Politická korektnost může za to, že se bojíme uvažovat nekorektně.

Politická korektnost nemůže za to co si myslíme. Svoboda myšlenky je absolutní. To přece známe z dob, kdy tu vládli komunisté. Tehdy si každý myslel své, důležité bylo, aby to neříkal nahlas. Nyní máme svobodu slova a říkat můžeme vše (až na malé výjimky).

Horší je naše předposranost, která u někoho může i jeho myšlenky cenzurovat. To je hlavně záležitost mé generace, inhibované komunismem. Asi budeme muset vymřít a uvolnit místo mladým s neinhibovaným myšlením. Jaká doba uplyne, než začne národ uvažovat úplně svobodně? Mojžíš také vodil své věrné 40 let po poušti, aby je zbavil nesamostatnosti národa otroků, učinil z nich svobodný lid a dovedl je do země zaslíbené. Tak ať se nám po té poušti dobře šlape s politickou korektností nebo bez ní.

Autor: Petr Hess | pátek 20.1.2017 12:37 | karma článku: 24.19 | přečteno: 1967x


Další články blogera

Petr Hess

Proč vláda brání ženám na mateřské pracovat?

Před volbami vláda rozdává peníze daňových poplatníků napravo nalevo, ale snížit minimální limit na zdravotní pojištění nechce. Prý by to mělo negativní vliv na státní finance. Asi to není u voličů sexy, i když to se sexem souvisí

11.1.2017 v 12:24 | Karma článku: 33.10 | Přečteno: 2799 | Diskuse

Petr Hess

Podivné nápady ministra vnitra Chovance.

Ve sdělovacích prostředcích se objevila zpráva o návrhu MV na změnu ústavního zákona. Ten dává možnost občanům ČR legálně se podílet na zajišťování vnitřního pořádku a bezpečnosti a ochraně územní celistvosti,

3.1.2017 v 12:53 | Karma článku: 38.02 | Přečteno: 6849 | Diskuse

Petr Hess

Jak se žije a umírá pacientům s ALS II.

Ano i v jednadvacátém století jsou choroby, které medicína neumí léčit a je zcela bezmocná. A pacienti na ně umírají. Je to velmi nepochopitelné pro běžného obyvatele vyspělých zemí. ALS mezi tyto choroby patří.

20.12.2016 v 9:31 | Karma článku: 21.32 | Přečteno: 1242 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiřina Holotová

Vyjádření velvyslanectví Syrské arabské republiky ke kauze sirotci

Chceme-li znát jasné stanovisko k možnosti přijetí syrských sirotků do ČR, není nic jednoduššího, než-li se dotázat přímo na velvyslanectví Sýrie v Praze. Proč to hned neudělala sama paní Šojdrová?

24.9.2018 v 22:28 | Karma článku: 32.02 | Přečteno: 721 | Diskuse

Jan Dvořák

V Berlíně řešili Maassena, v Lánech byl Bystroň z AfD

V neděli, kdy prezident přijímal v Lánech významného poslance za AfD, dříve dokonce bavorského předsedu této "odbojné" strany, Bystrone, dospěli v Berlíně k definitivnímu rozhodnutí, jak naložit s nepohodlným šéfem kontrarozvědky.

24.9.2018 v 17:18 | Karma článku: 11.85 | Přečteno: 294 | Diskuse

Luděk Niedermayer

K maďarskému hlasování

V kyberprostoru už opět běhají příspěvky na téma, kdo je vlastizrádce a kolaborant. Čím si to člověk zasloužil tentokrát?

24.9.2018 v 11:41 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 997 | Diskuse

Vít Klíma

Putin a židé

Na pozadí Rusko-Ukrajinského sporu a sestřeleného ruského letadla v Sýrii si můžeme udělat úplnější a ostřejší obrázek o vztahu Vladimíra Putina k židům a Izraeli.

24.9.2018 v 11:37 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 511 | Diskuse

Vladislav Svoboda

Mobilizace 1938

Každý si určitě vzpomene na filmové záběry nadšení nad mobilizací v Praze a jak hrdě, za mávání občanů, odchází odvedenci. Ale nikdo neviděl jak toto rozhodnutí vítali v Chebu, Ústí nad Labem. Liberci, Šumperku, Těšíně či Komárně.

24.9.2018 v 11:26 | Karma článku: 18.56 | Přečteno: 505 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2332

Jsem vystudovaný chemik, pozdeji pracovník ve farmacii a konečně ve finále učitel na SŠ. Momentálně jsem ochrnutý kriplík s ALS. Mým cílem je klást otázky a snažit se najít odpovědi na složitosti dnešního světa, ve kterém už moc nepřemýšlíme. Jestli Vás můj blog přiměje k zamyšlení, budu radši, než být blogerem roku.

Najdete na iDNES.cz