Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rozdíl mezi Krymem a Kosovem.

Stále je dost lidí, kteří nevidí rozdíl mezi Kosovem a Krymem. Mnoho lidí tyto dvě události srovnává. Fandové minulých časů a kritici USA poukazují na rozdílný metr v hodnocení těchto událostí. Osobně si myslím, že se mýlí.

V případě Krymu se jedná o anexi území státu Ukrajina sousedem, který je větší a silnější. A tím je jaderná mocnost Rusko. Je pozoruhodné, že Ukrajina a Rusko podepsaly smlouvu, která mimo jiné garantovala nedotknutelnost společné hranice. 

Co se stalo v roce 2014. Ruská armáda v neoznačených uniformách napadla Krym ze svých vojenských základen na tomto poloostrově. Využila politické a vojenské krize svého souseda a obsadila jeho svrchované území. Následně toto území včlenila do ruské federace. Je jedno, že se většina obyvatel Krymu ve  velmi podivném a skoro nikým neuznaném a nekontrolovaném referendu ex post vyslovila k připojení k Rusku. Takové referendum na bodácích okupační armády nemůže nikdo brát vážně, včetně jeho výsledku. Vždyť i my máme zkušenosti s normalizaci situace po obsazení naší země sovětskou armádou.

Rusko tím ze sebe udělalo velmi nedůvěryhodného partnera pro všechny, kteří s ním jednají. Ukázalo se, že uzavřené smlouvy pro Rusko nic neznamenají a nenamáhá se je ani vypovědět. Tím se opět dostává do postavení proradné a agresivní supervelmoci jako za studené války. A svobodný svět se zase musí bránit, zatím jen bezzubými a nic neřešícími ekonomickými sankcemi.

Nebylo to první agresivní chování Ruska ke svým sousedům v novodobých dějinách. Připomeňme válku s Gruzií o Abcházii a Osetii, a další zamrzlý konflikt v Podněstří na úkor Moldávie. Válku na Ukrajině netřeba zmiňovat hlouběji.  Princip je stejný. Vždy se jedná o národnostní menšiny buď Rusů, nebo jiných národností, za jejichž práva Rusko bojuje. Čistě náhodou jejich území připojí de facto, nebo de iure k Rusku. Proč to Rusko dělá je záhadou. Rusko není přelidněná země a má dostatek svého území.  

Rusko se chová jako dobyvatel. A je na to zvyklé.  Své hospodářské neúspěchy musí před svým obyvatelstvem nějak zakrýt. Funguje to tak už posledních devadesát let. V minulosti anektovalo mnoho různých území, některé mu i v současnosti patří.

 To je jen zlomek toho, co Rusko dobylo od patnáctého století.  To zahrnuje Kavkaz, zauralskou (asijskou) část Ruska, kde byl princip stejný, jako při dobývaní Ameriky.

Ale v 21. století se takto ve světové politice nelze chovat. A žádná jiná země se tak nechová. Ani USA a Čína se tak nechovají. To by si vládnoucí ruská elita měla uvědomit.

V Kosovu byla situace velmi odlišná. Kosovo nebylo napadeno jiným státem.  Ani nebylo posléze připojeno k žádnému jinému státu.  Obyvatelé Kosova získali nezávislost a samostatnost. 

V Kosovu leží Kosovo pole, místo historické porážky srbského vládce Lazara roku 1389.  Srbové ho uctívají mnohem více než my Bílou horu, Moravské pole a Lipany dohromady.

To že v Kosovu docházelo k etnickým čistkám a vraždám mezi většinovými Albánci a menšinovými Srby, nepřekvapí nikoho. Dělo se tak už před rokem 1989. Důvodem je velmi nepřehledný soubor historických křivd mezi těmito etniky, umocněný ještě náboženskou nesnášenlivostí. A nelze říct objektivně, kdo je v právu. 

Lze jen konstatovat, že po válkách v bývalé Jugoslávii, měl svět se Srbskem a Srby špatné zkušenosti. Masakry civilistů pod ochranou vojsk OSN v Srebrenici, obléhání Sarajeva a jiné hříchy srbských bojůvek podporovaných srbskou armádou jsou jasným důkazem.  Srbům už nikdo nevěřil, kromě Ruska jejich tradičního spojence. I proto lídři světové politiky rozhodli v neprospěch Srbska.

Tak po ztrátách na civilním obyvatelstvu Kosova (Srbů i Albánců) a exodu desetitisíců běženců z obou stran konfliktu, bylo zřejmé, že se chystá další typicky srbské řešení. A to nekontrolovaný zásah srbské armády. Nedůvěra v srbskou armádu a spolupracující bojůvky, které odváděly špinavou práci, vedla k mezinárodnímu řešení. K tomu vedla i neschopnost a neochota Srbska řešit tuto situaci s mezinárodním dohledem vojsk OSN. Možnost rozšíření konfliktu na Albánii hrál v tomto rozhodování také svou roli. To vedlo k vzdušným útokům na cíle v Srbsku. Tento vojenský nátlak sil NATO vedl k vyslání vojsk OSN a postupnému uklidnění situace v Kosovu.  To byl cíl mezinárodní intervence, ne odtržení Kosova.   

Je zřejmé, že Kosovo je malý a samostatné existence obtížně schopný státní útvar. Přičlenění zpět k Srbsku by zcela jistě vyvolalo další národnostní konflikt. To samé by hrozilo po připojení Kosova k Albánii, jak chtělo většinové albánské obyvatelstvo.

Následně bylo Kosovo pod mezinárodní správou a po značných rozpacích s jeho budoucností, bylo povoleno vyhlášení samostatnosti.

Takže Srbsko sice ztratilo Kosovo, ale to nebylo uchváceno jeho sousedem jako v případě Krymu. Na Krymu neprobíhal žádný etnický konflikt a nebyly v nebezpečí životy civilních ruských obyvatel. Už proto, že tam Rusko mělo své vojenské základny. 

Je velký rozdíl sebrat sousedovi v krizi kus jeho poklidného území, to je taktika šelem, které útočí na slabé. Nebo pod mezinárodním mandátem obsadit kus území jiného státu, kde dochází k masakrům civilního obyvatelstva a následně vyhlásit samostatnost tohoto území. Vždyť takto podobně vzniklo i Československo v roce 1918.

Autor: Petr Hess | pátek 2.12.2016 9:28 | karma článku: 22,21 | přečteno: 1380x
  • Další články autora

Petr Hess

Politická korektnost, co to vlastně je?

Tento pojem se používá velmi často. Zdá se mi, že každý v tom vidí něco jiného. Mnozí považují politickou korektnost za útok na svobodu projevu a myšlení. Jako novou totalitu, kdy není dovoleno říkat pravdu.

20.1.2017 v 12:37 | Karma: 25,24 | Přečteno: 2815x | Diskuse| Politika

Petr Hess

Proč vláda brání ženám na mateřské pracovat?

Před volbami vláda rozdává peníze daňových poplatníků napravo nalevo, ale snížit minimální limit na zdravotní pojištění nechce. Prý by to mělo negativní vliv na státní finance. Asi to není u voličů sexy, i když to se sexem souvisí

11.1.2017 v 12:24 | Karma: 33,35 | Přečteno: 2931x | Diskuse| Politika

Petr Hess

Podivné nápady ministra vnitra Chovance.

Ve sdělovacích prostředcích se objevila zpráva o návrhu MV na změnu ústavního zákona. Ten dává možnost občanům ČR legálně se podílet na zajišťování vnitřního pořádku a bezpečnosti a ochraně územní celistvosti,

3.1.2017 v 12:53 | Karma: 38,51 | Přečteno: 6974x | Diskuse| Politika

Petr Hess

Jak se žije a umírá pacientům s ALS II.

Ano i v jednadvacátém století jsou choroby, které medicína neumí léčit a je zcela bezmocná. A pacienti na ně umírají. Je to velmi nepochopitelné pro běžného obyvatele vyspělých zemí. ALS mezi tyto choroby patří.

20.12.2016 v 9:31 | Karma: 21,89 | Přečteno: 1408x | Diskuse| Politika

Petr Hess

Jak se žije a umírá pacientům s ALS I.

Ano i v jednadvacátém století jsou choroby, které medicína neumí léčit a je zcela bezmocná. A pacienti na ně umírají. Je to velmi nepochopitelné pro běžného zdravého obyvatele vyspělých zemí. ALS mezi tyto choroby patří.

19.12.2016 v 9:30 | Karma: 36,46 | Přečteno: 4767x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 38
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2569x
Jsem vystudovaný chemik, pozdeji pracovník ve farmacii a konečně ve finále učitel na SŠ. Momentálně jsem ochrnutý kriplík s ALS. Mým cílem je klást otázky a snažit se najít odpovědi na složitosti dnešního světa, ve kterém už moc nepřemýšlíme. Jestli Vás můj blog přiměje k zamyšlení, budu radši, než být blogerem roku.

Seznam rubrik